خلق عکس های پرتره و فوق حرفه ای با موبایل

خلق عکس های پرتره و فوق حرفه ای با موبایل

عکاسی پرتره یکی از محبوب ترین سبک های عکاسی میباشد.ما در این مطلب به شما کمک میکنیم تا بتوانید عکس های زیبا و حرفه ای با دوربین موبایل خود ثبت کنید .یادگیری تکنیک های عکاسی بهترین راه برای ثبت عکس های فوق حرفه ای می باشد. استدلال های گوناگونی وجود دارد که برای عکس های پرتره از گوشی موبایل استفاده شود. یکی از این استدلال ها در دسترس بودن موبایل در همه ی مکان ها می باشد. دلیل دیگر آن پیشرفت و تکمیل لنزهای دوربین گوشی برای ثبت عکس های پرتره فوق حرفه ای است. همچنین استفاده از موبایل برای عکاسی به جای دوربین عکاسی نیز بسیار مقرون به صرفه تر خواهد بود.

در نظر داشته باشید که در دنیای امروز تقریبا اکثر گوشی های هوشمند دارای دوربینی با عملکرد مناسب هستند و تنها با ایجاد اندکی تغییر در زاویه دید و رعایت برخی از نکات می توان عکس های فوق حرفه ای و فوق العاده ای خلق کرد.

آیا دوربین موبایل مانند دوربین عکاسی توانایی ثبت تصاویر فوق حرفه ای را دارد؟

بهبود چشمگیر دوربین های موبایل این سوالات را در ذهن مخاطب ایجاد می کند که آیا دوربین موبایل با دوربین عکاسی قابل مقایسه است؟ آیا تصاویر ثبت شده با دوربین موبایل کیفیت فوق العاده ای دارند؟ اگر تصاویر گرفته شده با موبایل فوق حرفه ای هستند دیگر چه نیازی به استفاده از دوربین های عکاسی وجود دارد؟
دوربین های موبایل امروزه با پیشرفت های قابل توجه خود، افراد بسیاری را تحت تاثیر قرار داده اند. خیلی از نقص ها مانند سایه و اعوجاج لنز در کیفیت تصاویر هنگام عکاسی به وجود می آید که گوشی های همراه با استفاده از قابلیت های خود، به طور خودکار آن ها را اصلاح می کنند. به عنوان مثال این دوربین ها بر نویز تصاویر غلبه کرده و از نقطه نقطه شدن عکس و کم شدن کیفیت آن جلوگیری می کنند.
به دلیل استقبال از دوربین های موبایل با کیفیت بالا در عکاسی، سازندگان تلاش بیشتری برای ساخت دوربین هایی با وضوح تصویر بالا انجام دادند. این مسئله در فروش بهتر گوشی های هوشمند و فراگیری هنر عکاسی کمک شایانی کرد.
با این وجود هنگام عکاسی پرتره با پس زمینه ساده، امکان تشخیص سوژه و تاری پیش زمینه در موبایل وجود دارد؛ اما در پس زمینه های پیچیده این تفکیک به خوبی انجام نشده و سوژه درست شناسایی نمی شود. این امر با وجود ناخوشایند بودن، نشان دهنده ی اشتباه یا نقص در الگوریتم های موبایل می باشد که نیاز به تکامل دارد. به همین خاطر عکاسان حرفه ای ترجیح می دهند که از دوربین های عکاسی با درصد خطای کمتر استفاده کنند. البته دوربین های موبایل نیز در اکثر مواقع با عملکرد خارق العاده خود حرفی برای گفتن دارند.

نقش کادربندی در  عکس های پرتره فوق حرفه ای با موبایل

کادربندی نیازمند رعایت تکنیک ها و ترفندهای متفاوت است اما در هنگام ثبت تصاویر از غریزه خود نیز کمک گرفته و روش های گوناگون را امتحان کنید تا با تکرار و تمرین با مفهوم آن بهتر آشنا شوید.

دوربین موبایل دارای یک ابزار برای کادربندی در قالب شبکه بوده که به شما کمک می کند تا سوژه را در قسمت مناسب کادر قرار دهید. علاوه بر این با وجود ابزار کادربندی از صاف بودن صفحه موبایل و کادر اطمینان حاصل می کنید. کادر بندی عکس ها باعث تشخیص درست سوژه می شود؛ به طوری که شخص با مشاهده تصویر، بدون درنگ سوژه و هدف عکاس را شناسایی خواهد کرد.
اگر می خواهید از چهره شخصی عکس بگیرید طبق قانون یک سوم که یکی از تکنیک های ترکیب بندی است، سوژه را در محل تقاطع نقاط قرار داده تا برای بیننده تازگی داشته باشد. یک روش دیگر برای کادربندی عکس ها قرار دادن موبایل درست در مقابل سوژه است؛ زیرا مخاطب با این نوع از عکس های پرتره راحت تر ارتباط برقرار می کند تا عکس های که از زاویه بالا یا پایین گرفته می شوند.

 

 نور مهمترین عنصر در عکس های پرتره با موبایل

نور یکی از اصلی ترین و مهم ترین جنبه های عکاسی می باشد. اگر مکان عکاسی دارای نور طبیعی باشد که کار بسیار راحت تر خواهد بود و عکس ها با کیفیت مناسب ثبت خواهند شد؛ اما اگر نور طبیعی در مکان عکاسی نباشد می توان با استفاده از نور مصنوعی و نورپردازها تصاویر فوق حرفه ای ثبت کرد. نور و کیفیت تصویر رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند؛ زیرا نور کم در کیفیت عکس تاثیر منفی می گذارد.
توصیه می شود که از فلاش موبایل برای نورپردازی استفاده نکنید، زیرا در اغلب اوقات نور فلاش ها مستقیم و بی نظم بوده و عکس ها طبیعی به نظر نمی رسند. بنابراین حالت خودکار فلاش دوربین موبایل را خاموش کرده و از نور دستی مصنوعی بهره ببرید. نور مناسب همچنین از باز بودن طولانی مدت شاتر و تاری عکس جلوگیری کرده و نبود نور کافی، باعث ایجاد نویز در تصاویر می شود.

 

استفاده از سه پایه جهت جلوگیری از لرزش موبایل

اگر تجربه زیادی در عکاسی ندارید احتمالا هنگام عکس گرفتن لرزش دست شما مشکل ساز خواهد بود و عکس های تاری ثبت خواهید کرد. برای جلوگیری از لرزش موبایل و حل این مشکل کافی است از سه پایه های گوشی بهره برده تا عکس هایی با کیفیت بالا ثبت کنید.
سه پایه ها، از سه عدد پایه تشکیل شده اند و با قرار گرفتن بر روی سطح زمین تعادل و ثبات برقرار می کنند. این پایه ها قابلیت تنظیم داشته و بسته به سوژه مورد نظر می توانید ارتفاع آن را تغییر دهید. پایه های نگهدارنده معمولا انعطاف پذیر بوده و قابلیت جمع شدن به اندازه دلخواه برای حمل راحت تر را نیز دارند. همچنین از نظر وزن و جنس در انواع مختلفی عرضه می شوند.
احتمالا گمان کنید که سه پایه برای عکاسی با موبایل ضروری نخواهد بود و ارزش هزینه کردن ندارد؛ در صورتی که کمک گرفتن از سه پایه به ویژه برای ثبت تصاویر با زاویه بندی های خاص بسیار موثر می باشد.

پس زمینه عکس های پرتره

انتخاب پس زمینه مناسب در عکس های پرتره از اهمیت بالایی برخوردار است. پس زمینه شایسته، علاوه بر تاثیر مثبت بر روی سوژه عکاسی باعث ایجاد خلاقیت در ذهن عکاس نیز می شود.
برای برگزیدن پس زمینه درخور، به رنگ آن دقت داشته باشید تا با مدل همخوانی داشته و به سوژه جلوه بیشتری ببخشد. به عنوان مثال پس زمینه تک رنگ گزینه مناسبی برای عکس های پرتره خواهد بود و به کارگیری رنگ هایی مانند خاکستری یا سفید، سبکی کلاسیک به تصاویر می دهد.
پس زمینه سیاه برای ثبت عکس های پرتره فوق العاده مساعد بوده و جذابیت خاصی در چشم مخاطب ایجاد می کند. پس زمینه تار نیز مرسوم ترین حالت عکاسی پرتره است که در اکثر مواقع عکاسان برای عکاسی از آن استفاده می کنند. برای این کار تنها کافی است که در موبایل خود، تنظیمات را بر روی حالت پرتره گذاشته و شروع به عکاسی کنید. استفاده از پس زمینه های متفاوت به عکس های پرتره خلاقیت می بخشد؛ بنابراین از تاثیر آن غافل نشوید.

جمع بندی

هنگامی که صحبت از عکاسی حرفه ای میشود ذهن ما به سمت تجهیزات گران قیمت و حرفهای عکاسی میرود اما این تفکر اشتباه است امروز دوربین موبایل ها پیشرف زیادی داشته و شما میتوانید تصاویر حرفه ای و بی نظیری را ثبت کنید .هدف ما از این مطلب آشنا کردن شما با نکات مفید برای عکاسی با تلفن همراه جهت خلق عکس های زیبا میباشد .