چند نکته عکاسی در آتلیه برای داشتن پرتره ای جذاب تر

چند نکته عکاسی در آتلیه برای داشتن پرتره ای جذاب تر

1 .با خود سوژه تبادل نظر کنید

از آنجا که در آتلیه شما فضای محدودی دارید ، فقط می توانید به عقب و یا جلو بروید و شاید هم کمی به چپ و راست و نمیتوانید بخوبی به دور سوژه بچرخید و زاویه درست را تشخیص دهید پس بهتر است ابتدا از خود سوژه بپرسید که از نظر خودش از چه زاویه ای بهتر بنظر می رسد .

2 .رساندن منظور به سوژه

این مهم است که چگونه با سوژه خود رابطه برقرار کنید و با وی صمیمی شوید تا بتوانید به راحتی با او صحبت کنید و بدون رودرواسی
از او بخواهید تا مثال کمی بچرخد و یا حالت خاصی بگیرد . موقعیت او را تغییر دهید تا زمانی که به حالت دلخواه برسید. برای بهتر تفهیم
کردن حالتی که می خواهید می توانید خودتان آن حالت را بگیری تا سوژه به شما نگاه کند و آن حالت را بگیرد، در واقع نقش آینه را بازی
کنید تا او بهتر حالت و ژست بگیرد.

3 .لنز مناسب انتخاب کنید

بهتر است از لنزهای prime و با عمق میدان بیشتر استفاده کنید. از آنجا که در آتلیه شما فضای محدودی دارید نمیتوانید از لنزهای تلهاستفاده نمایید. با استفاده از لنزهای پرایم شما می توانید عکس های واضح تری بگیرید. معمولا در آتلیه ها از لنزهای 50mm تا 200mm استفاده می شود.

۴ .انتخاب سطح مناسب ( level eye)

برای گرفتن یک عکس خوب باید بهترین سطح را از سوژه انتخاب کنید و دقیقا روبروی او باشید . بهترین پرتره ها از روبروی چشم که  اصطالحا level eye نیز گفته می شود گرفته می شود. شاید شما مجبور شوید برای گرفتن عکس در سطح مناسب دولا شوید و یا حتی  بنشینید ولی با این حال خواهید دانست که عکس بهتری خواهید گرفت.

5 .سعی کنید بر روی چشم مدل فکوس کنید

همیشه در نظر داشته باشید که باید حتما روی چشم سوژه فکوس کنید زیرا چشم بیانگر داستان یک شخصیت است. ولتی تماشاگر به تصاویر پرتره نگاه می کند بی اختیار نگاهش به چشماه سوژه متمرکز می شود ، پس شما هم روی آن فکوس کنید.

6 .استفاده از وایت بالانس(balance white )

در دوربین ها یکسری گزینه برای تراز سفیدی بصورت پیشفرض وجود دارد مثل حالت نور خورشید یا فلورسنت فلاش و… که هر کدام مخصوص محیطی خاص تنظیم شده اند. بهترین حالت را شما میتوانید بصورت دستی تنظیم نمایید که این مقاله می تواند شما را بیشتر با تراز سفیدی یا وایت بالانس balance white آشنا نماید.

7 .استفاده از یک منبع نور یا فلاش

بیشتر عکاسان برای گرفتن پرتره از یک نور استفاده می کنند که این به جذابیت عکس اضافه می کند. این روش توسط یکی از معروفترین عکاسان مد به نام Newton Helmut محبوب گشت و در حال حاضر یکی از راه های گرفتن پرتره جذابتر می باشد. با تغییر زاویه فلاش نسبت به سوژه شما میتوانید سایه های شگف انگیزی ایجاد نمایید. شاید آتلیه شما خیلی هم مجهز نباشد ولی با این روش شما نیازی به تجهیزات خاص ندارید.

 

 

 

8 .حوصله به خرج دهید و زمان بگذارید

آرامش خود را حفظ کنید ، این کار به شما و سوژه تان کمک می کند تا بتوانید حالت های برای عکاسی ایجاد نمایید و پرتره زیباتری بگیرید. همه چیز را سر جای خود قراردهید و مطمئن شوید که زاویه تان برای عکاسی خوب است و بهترین جلوه سوژه خود را ثبت کنید.